Ολοκληρώθηκε η πρώτη Euroleague Academy U13 Athens!

Την τέταρτη θέση κατέλαβε η ομάδα της PAO BC Academy στο Final Four της πρώτης Euroleague Academy U13 Athens που πραγματοποιήθηκε το διήμερο που πέρασε (12 και 13 Ιουνίου) στο Κλειστό Ολυμπιακό Γυμναστήριο Γαλατσίου. Το πρώτο τουρνουά της Ευρωλίγκα που διοργανώθηκε στην Αθήνα στην ηλικία U13 κατέκτησε η ομάδα του ΓΣ Περιστερίου, νικώντας στον Μεγάλο Τελικό το Πανιώνιο με σκορ 57-54. Νωρίτερα, στον Μικρό Τελικό, η ομάδα μας ηττήθηκε από τα Εκπαιδευτήρια «Ο Πλάτων» με σκορ 53-49. Είχαν προηγηθεί οι δύο ημιτελικοί στους οποίους ο ΓΣ Περιστερίου επικράτησε της PAO BC Academy με σκορ 50-48 και ο Πανιώνιος των Εκπαιδευτηρίων «Ο Πλάτων» με σκορ 74-48. Ο εκπρόσωπος της Euroleague Basketball, Rok Bizjak, απένειμε τα μετάλλια στους αθλητές των δύο πρώτων ομάδων, ενώ οι αθλητές του ΓΣ Περιστερίου παρέλαβαν το Κύπελλο πανηγυρίζοντας. Συγχαρητήρια στους αθλητές όλων των ομάδων. Ευχαριστούμε πολύ το Γαλάτσι για την ευγενική φιλοξενία του Final Four καθώς και όλες τις ομάδες που συμμετείχαν στο τουρνουά: PAO BC Academy, Πανιώνιος, Περιστέρι, Πανερυθραϊκός, Eurohoops, Ηλυσιακός, Γαλάτσι και Εκπαιδευτήρια ο «Πλάτων».